Тренажерний центр підготовки і перепідготовки лоцманів і лоцманів-операторів

Надання лоцманських послуг та регулювання руху суден є важливою складовою забезпечення безпеки судноплавства, де головними діючими суб'єктами виступають морські лоцмани і лоцмани-оператори служб регулювання руху суден (СРРС).

Відповідно до резолюцій Міжнародної морської організації (ІМО) і Міжнародної асоціації маякових служб професію лоцмана і лоцмана-оператора СРРС відповідні фахівці отримують в результаті тренажерної підготовки в спеціалізованих центрах і шляхом індивідуального навчання на робочих місцях під наглядом досвідчених лоцманів і лоцманів-операторів СРРС. Надалі, з урахуванням розвитку морського флоту, професійний рівень лоцманів та удосконалення їх знань повинен забезпечуватися шляхом періодичної перепідготовки.

З цією метою Наказом Міністерства інфраструктури України від 12.09.2013  № 689 тренажерний центр філії «Дельта-лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» уповноважено здійснювати підготовку і перепідготовку морських лоцманів і лоцманів-операторів СРРС відповідно до національних нормативів та міжнародних стандартів.

Головний навігаційний місток

 

Центр обладнаний комплексом навігаційного устаткування фірми Transas і складається з чотирьох навігаційних ходових містків, трьох постів СРРС і мультимедійного комп'ютеризованого класу дебрифинга.

Суднові містки оснащені сучасними приладами управління судном, радіолокаційними засобами та засобами зв'язку. На тренажері імітується реальне плавання з можливістю кругової візуалізації та впливом зовнішніх чинників (вітер, хвилі тощо).

Інструктори-викладачі центру є діючими лоцманами і лоцманами-операторами СРРС, мають великий досвід практичної роботи і пройшли спеціальну інструкторську підготовку. Тренажерний центр співпрацює з провідними морськими навчальними закладами України та Росії.

Відпрацювання завдань в Галузевому тренажерному центріТренажерна частина навчання спрямована на підвищення рівня практичних навичок:
- лоцманського складу з управління різними типами суден в різноманітних навігаційних і гідрометеорологічних обставинах, включаючи несподівані (аварійні) ситуації;
- лоцманів-операторів СРРС практичного виконання своїх функціональних обов’язків з регулювання руху суден та правилам надання важливої навігаційної інформації і допомоги капітанам і штурманському складу суден.
Розглядаються і вирішуються питання з надання рекомендацій в організації роботи навігаційного містка, в процесі тренажерної підготовки враховуються можливі погіршення навігаційних умов, раптова відмова суднового обладнання та систем, тощо.

Протягом 2001-2011 рр. тренажерну підготовку та перепідготовку пройшли 1533 лоцманів і лоцманів-операторів, а відповідні знання з окремих дисциплін придбали 913 морських фахівця.

В 2011 році в ГТЦ філії «Дельта-лоцман» було проведено один з головних заходів проекту «Развитие управления морской охраной и безопасностью, предотвращение загрязнений с судов для Черного и Каспийского морей» (EuropeAid/127221/C/SER/Multi) (SASEPOL), який фінансується Європейською Комісією. В рамках проекту SASEPOL на базі ГТЦ проводились тренінги та семінари з підготовки операторів систем управління рухом суден (СУРС). Слухачами семінарів були керівники морських адміністрацій Грузії, Азербайджану та України, які на практиці ознайомились з українським тренажерним комплексом та високо оцінили його можливості.

Перелік напрямків підготовки в ГТЦ філії «Дельта-лоцман»:
- підготовка та перепідготовка морських лоцманів;
- підготовка та перепідготовка лоцманів-операторів СРРС;
- спеціалізований курс для судноводіїв буксирних суден.